nahlédněte do našeho zákulisí

ROZHOVOR S PANÍ MAJITELKOU DAGMAR KŘÍŽOVOU

o tom, jak Orsei vznikal a jak se vyvíjí

 

Proč jste založila Ateliér Orsei ?

Založení Ateliéru Orsei rozhodně nebylo výsledkem nějakých sofistikovaných podnikatelských plánů, ale řetězem náhod  a příležitostí. Celé to začalo tak, že jsem se v roce 1992 seznámila na prázdninách v Podkrkonoší s výrobou dek a polštářů, které se plnily jakýmsi předchůdcem dutého vlákna. Ale už tehdy byly prací a nealergické. A mě to okouzlilo a chtěla jsem je prodávat v Praze. Ale už za půl roku ta podkrkonošská firma nestačila mým objednávkám a řekla mi, ať si všechno vyrábím sama. Byla jsem z toho lehce vyděšená, ale protože to byla svým způsobem hra, tak jsem si řekla, že to zkusím. Asi za půl roku jsem už produkovala 50 – 100 kusů přikrývek týdně, ale zájem lidí mě pomalu odváděl dál. Když měl zákazník deku a polštář, chtěl povlečení, když měl povlečení, chtěl ubrusy a když měl ubrusy, chtěl záclony…a tak jsem plynule přešli od výroby hotových výrobků k navrhování, šití a dekorování oken. A bylo to od začátku velmi krásné a velmi kreativní, protože řadu věci jme se učili podle obrázků, zkoušeli jsme střihy, poznávali vlastnosti látek a učili se za pochodu spoustu dalších věcí, které dnešní dekoratérská studia už považují  za zcela běžné.

 

Jak jste se seznámila s architekty a designéry ?

Seznamování s architekty a designéry bylo také postupné a vlastně dosud neskončilo. Potkávali jsme se zpočátku na různých výstavách, které byly na přelomu tisíciletí ještě docela zajímavé, dobře obsazené a dobře navštěvované. V jednu dobu jsme hodně publikovali v tištěných časopisech články o našich realizacích a kontakt s architekty, tedy probíhal i po téhle ose. Dneska – a v téhle době skoro výhradně – je řada aktivit na internetu a sociálních sítích, takže řada nových kontaktů přichází i tímto prostřednictvím. V neposlední řadě musím zmínit naši spolupráci se školami interiérového designu, kde školím jejich studenty o textilu a nebo pro ně pořádáme různá produktová školení.  Z některých studentů se potom stávají naši obchodní partneři – ku prospěchu všech zúčastněných.

 

Kdy a kde jste věšeli tu nejvíc stylovou dekoraci ?

I když máme raději moderní interiéry, dělali jsme i spoustu stylových dekorací. Asi neumím říct, která byla nejstylovější – ale hodně na detail a dobovou pravdivost jsme museli dbát při realizaci dekorací v Obecním domě v Praze. V Obecním domě jsme dekorovali všechny okna a průchody, na kterých nevisí restaurované dekorace, takže to opravdu bylo hodně, hodně prostor. Kromě architektů tehdy na všechno dohlíželi i památkáři a byli opravdu přísní v tom, jak závěsy a lambreky ozdobit, čím je podšít a tak. Realizovali jsme i několik zámků, kde jsme musel hledat jak dezénově vhodné látky, tak třeba různé zateplovací materiály, aby od oken netáhlo. Stejný úkol se zateplením závěsů řešíme i teď v jednom zámku ve Francii.  A realizovali jsme velmi stylový marocký restaurant, kde byly stovky polštářků, každý jiný a všechny zdobené různými třásněmi a stejně tak ozdobené různými třásněmi a střapečky byly i baldachýny na všech oknech. Velmi krásná a velmi stylová a zdobná je i dekorace všech oken Casina v Grandhotelu Pupp v Karlových Varech, kde jsme nejenom šili, ale i velmi dekorativně tapetovali.

 

Kdy jste začala s prodejem nábytku ?

Někdy kolem roku 2010 mám začala být naše prodejna ve Štěpánské ul. opravdu malá. A v té době jsme si začala říkat, že by nebylo špatné pustit se i do nábytku. Na dřevěný atypický nábytek jsme si netroufala a do dneška ho nechci dělat. Ale propojení nábytku s látkami na nábytku čalouněném mi přišlo jako zajímavá výzva. Začali jsme velmi polehoučku v našem novém showroomu na Prague Marině s několika kousky designového nábytku německé firmy JAB Furniture a i přes vyšší cenu se docela dobře prodávaly především jejich překrásná funkční křesla. Ale pak přišla pro nás docela katastrofa, dům se na jaře 2012 pohnul a my jsme skončili na osm měsíců pod lešení, bez možnosti cokoliv do showroomu nastěhovat a nebo z něj vystěhovat. Celá situace skončila v roce 2013 přestěhováním….zůstali jsme ale v Holešovicích. Já jsem ovšem v té době udělala kvůli své důvěřivosti velkou chybu a odsouhlasila jsem společný nájem s obchodní partnerkou, která vyráběla čalouněný sedací a lehací nábytek. Bohužel se tato paní záhy ukázala jako velmi neseriózní člověk, po pěti měsících odešla a mně zbylo na krku sto metrů, pro které jsme neměli uplatnění. V té době jsem se dohodla s hradeckou firmou Polstrin, že  začneme na pražském trhu nabízet jejich pohovky, křesla a postele. A od té doby se tedy věnujeme i nábytku, dneska víceméně už stoprocentně jenom z díly firmy Polstrin.

 

Kdy přišel první koncový zákazníka co chtěl – určitě něco atypického ?

Na prvního koncového zákazníka si už nepamatuju, ale velmi dobře si pamatuju na klienty, kteří přišli v roce 1993 z naší první interiérové výstavy. Tehdy jsme jim realizovali překrásné záclony a závěsy do jejich nového domu, věšeli jsme je na námi dodané tyčové garnýže zdobené zlatem a doplňovali řadou drobných dekoračních polštářků. A moc hezké je na tomto prvním zákazníkovi to, že se stále vrací…naposledy jsme pro ně obnovovali část jejich interiéru letos v lednu.

Mgr. Dagmar Křížová

Mgr. Dagmar Křížová

Zakladatelka a majitelka


1993

V tomto roce jsem zrealizovala své první interiérové akce – a v témže roce mimo jiné i záclony a závěsy pro vznikající Velvyslanectví Slovenska, závěsy pro hotel Paříž a další.

1

Číslo pražského obvodu, kde byla naše úplně první prodejna – ve Štěpánské ulici, kde jsme strávili poměrně hezkých 16 let.

2004

Rok naší první zahraniční realizace – Brusel a kanceláře Středočeského kraje. Od těch dob jich ještě dost přibylo…

9

Aktuální počet pracovníků, kteří se věnují našim klientům

2

Mám dva dospělé syny, kteří ale bohužel pracují v jiných oborech….

Adéla Viktorová

Adéla Viktorová

Nákupčí a velkoobchodní zástupce


15

Tolik let jsem již v Ateliéru Orsei. V podstatě od svých 24 let. Už před tím jsem pracovala s textilem a to v české oděvní firmě Pietro Filipi na pozici nákupčí.

2009

Nastoupila jsem do Ateliéru Orsei a začala zároveň studovat Vysokou školu Textilní v Liberci, kterou jsem dokončila v roce 2009, protože jsem cítila, že v textilním oboru chci zůstat a rozvíjet se v něm.

3

Pozice, kterými jsem v Ateliéru Orsei prošla – marketing,  nákupčí a velkoobchodní zástupce.

2016

Rok, kdy jsem se vrátila zpět po mateřské se dvěma dětmi.

2045 

Tak v tomto roce se pravděpodobně dostanu do důchodu.

Jiri Helcel

Jiri Helcel

Technická podpora


Jana Břízová

Jana Břízová

Návrhářka


1997 

V tomto roce jsem absolvovala Střední odbornou školu textilních řemesel v oboru Textilní výtvarnictví se zaměřením na Restaurování textilií. Z oboru jsem profesně nikdy neodbočila.

1

Ve firmě Orsei jsem začínala jako vedoucí prodejny – návrhářka . Na této pozici jsem strávila jeden rok.

6

Hned poté jsem přesedlala na šest let na místo kalkulantka – fakturantka .

Již devět let jsem návrhářkou – realizátorkou ve firmě Ateliér Orsei. Počet zakázek, které jsem za tu dobu realizovala, nelze ani vyčíslit.

2

Mám dvě dcery v pubertálním věku

Radek Steiner

Radek Steiner

Návrhář


Ivana Havelková

Ivana Havelková

Návrhářka


Ivana Barborová

Ivana Barborová

Produkční a Kalkulantka


1

Moje první brigáda v prodejně s látkami v roce 1985. Tam se zrodil můj vztah k textilu a tento svět jsem od té doby neopustila.

1997

Pro společnost Orsei jsem začala pracovat v roce 1997. 4 roky po jejím založení. A prošla jsem si řadou pozic.

20

Přes 20 let mám ve firmě na starost produkci, tedy zajišťování realizací zakázek s interním týmem – s návrhářem, švadlenou a montérem.

2003

Abychom věděli, jak se firmě daří i v dlouhodobém horizontu, zprovoznila jsem v roce 2003 náš vlastní systém statistik.

2019

Od tohoto roku pracuji také na pozici kalkulantky, v rámci které zpracovávám nabídky pro naše zákazníky.

Ilona Bergmannová

Ilona Bergmannová

Vedoucí výroby